Slovníček domainera

Obsah:

Historie

15.9.2008 – První verze slovníku

Address Bar

Je grafický prvek v prohlížeči (Internet Explorer, Opera, Mozilla Firefox, …), který indikuje aktuálně prohlíženou stránku. Uživatel do něho může přímo zadat požadovanou URL.

Viď Typosquatting, Type-in Traffic

Cybersquatting

Cybersquating je registrování ochranné známky třetí osobou, v tomto případě domén. Domainer se pak snaží tuto ochrannou známku využít ve svůj prospěch (většinou ji monetizuje formou parkování PPC, nebo se ji snaží prodat s omnoho větší cenou původnímu majiteli ochranné známky).

Viď WIPO

DNS

DNS je zkratka pro Domain Name System, hierarchický systém doménových jmen. Tento systém přiděluje různé informace k doménovým jménům (např. MX záznam)

Viď Doména

Domaining

Domaining je proces kupování, prodávání, rozvíjení a monetizování (speňežování) doménových jmen (domén).

Viď Domainer

Domainer

Domainer je člověk, který se věnuje domainingu.

Viď Domaining

Doména

Doména je jméno, které je přiděleno administrativní doménovou autoritou nějakému síťovému prostředku.

Viď DNS, Generické doménové jméno

Generické doménové jméno

Je doménové jméno, většinou jednoslovné, které charakterizuje určité pole působnosti. Generické doménové jméno je často dominantní ve svém oboru, například: letenky.cz, poker.cz atd. V České republice je ve většině případech cennější generické doménové jméno s .cz ccTLD (letenky.cz a letenky.com).

gTLD

gTLD je zkratkou pro Generic Top Level Domain. Zkráceně jde o domény .com, .net, .org, .info, .biz, .name, .pro

ccTLD

ccTLD je zkratkou pro Country Code Top Level Domain. Zkráceně jde o domény konkrétních států. Česká republika má přidělenou zkratku .cz, Slovensko .sk atd.

Domain name drop list

Jedná se o seznam expirovaných doménových jmen, které budou vymazány z doménového registru v brzké budoucnosti. Domainery tenhle list využívají k nalezení pro ně cenných domén (expirované domény s Page Rankem, expirované generické jména a podobně)

Domain name speculation

Je proces kupování doménových jmen za účelem prodeje (s vyšší cenou). Hlavním cílem doménových spekulací jsou generické domény nebo doménové jména, které jsou natolik deskriptivní, že můžou být dominantní ve svém oboru (například letenky.cz, poker.cz)

Domain sniping

Je proces registrování domény hned po její expiraci. Tato praktika byla částečně eliminována zavedení tzv. Grace Period (obyčejně 30 dní), ve které je původní majitel upozorňován na expirování domény.

Domain parking

Parkování domén je registrování domén bez její využití na webovou prezentaci nebo e-mail. Dělí se na parkováni bez monetizace (například jednoduché stránky “V rekonstrukci”) a s monetizací (například monetizace pomocí PPC u SEDO)

Viď PPC, SEDO

Domain kiting

Je proces zmazání doménového jména v 5 denní “grace period” a její okamžité zaregistrování. Tento proces může být opakován libovolně krát, takže doména může být zaregistrována bez toho aby se za ni zaplatilo.

Domain tasting

Je proces, kdy uživatel využije 5 denní “grace period” na otestování (ochutnání, tasting) domény pro monetizační účely (například type-in traffic). Na konci 5 denní periody může uživatel doménu vrátit a prostředky na registrování jsou mu vráceny.

Poznámka: ICANN v Lednu 2008 zavedl “transakční náklady” ve výši 0,20$, které efektivně domain tasting potlačují a dělají neefektivním.

Domain name front running

Je proces, kdy samotný registrátor domén využívá jiné informační kanály k registraci domén za účelem prodeje nebo k reklamním účelům. Jedním z informačních kanálů může být formulář na domovské stránce registrátora.

IANA

IANA je zkratkou pro Internet Assigned Numbers Authority. Organizace dohlíží celosvětově na přidělování IP adres, správu kořenových zón DNS, typy medií MIME a další náležitosti internetových protokolů. V současnosti řídí tuto organizaci ICANN

Viď ICANN

ICANN

ICANN je zkratkou pro Internet Corporation for Assigned Names and Numbers. Je nezisková organizace sídlící ve Spojených Státech, která dohlíží na věci souvisící s Internetem (například alokace a manažment IP adres, gTLD a ccTLD a podobně).

Viď IANA

NIC

NIC je zkratkou pro Network Information Centre. Je organizace, která spravuje doménu první úrovně (TLD) za kterou je zodpovědná. V České republice to je NIC.cz (.cz), na Slovensku SK-Nic (.sk).

Viď Registrátor domén

Registrátor domén

Je obyčejně komerční společnost akreditována organizací ICANN nebo národními ccTLD autoritami k registrování doménových jmen. Většina registrátorů poskytuje k registraci domény i DNS hosting.

Viď NIC, DNS

Reverse domain hijacking

Je praktika, kdy je držitel domény obviněn z porušení slabé nebo neexistující ochranné známky vztahující se na doménu za účelem jejího převedení.

Viď WIPO

SEDO

Známá Německá společnost věnující se doménovým aukcím a parkování domén. Partnerský odkaz.

Viď Domain Parking

sTLD

sTLD je zkratkou pro Sponsored Top Level Domain. Jedná se o domény .aero, .asia, .cat, .coop, .edu, .gov, .int, .jobs, .mil, .mobi, .museum, .tel, .travel.

Viď TLD

TLD

TLD je zkratkou pro Top Level Domain, doménu prví úrovně. Znamená poslední část doménového jména – písmena, které jsou za poslední tečkou v doméně. Například .com, .cz nebo .sk.

TLD můžou být generické (gTLD), specifické pro danou zemi (ccTLD) anebo sponzorované (sTLD)

Viď gTLD, ccTLD, sTLD, IANA

Type-in traffic

Je výraz popisující událost, když uživatel přímo napíše požadovanou adresu nebo klíčové slovo do webového prohlížeče a přidá příponu .com či jiné ccTLD. Type-in traffic je forma přímé navigace.

Viď Address Bar, Typosquatting

Typosquatting

Je forma registrování překlepových jmen známých doménových jmen a projektů. Typosquatting může mít i formu v registrování jiné TLD než je originální stránka.

Viď Type-in traffic

WIPO

WIPO je zkratkou pro World Intellectual Property Organization. V prostředí domén se jedná o organizaci, která je zodpovědná za řešení sporů ohledem ochranných známek doménových jmen.

Komentáře

 1. Mark 11.May, 2016 napsal:

  3Te5vU http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com

 2. Mark 11.May, 2016 napsal:

  btO7Zc http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com

 3. Guadalupe 14.May, 2016 napsal:

  This is your employment contract cause and effect research papers “Parkland” begins on Nov. 22, with the entire city of Dallas electrified by the upcoming appearance of President Kennedy (Brett Stimely) and his beautiful young wife, Jackie (Kat Steffens). Within hours, the landscape of the city — and history — has been permanently altered.

 4. Johnnie 31.May, 2016 napsal:

  I was made redundant two months ago buy tenormin uk In 2011, a woman who angered the Zetas by blogging about crime and violence on a Nuevo Laredo website was found decapitated, her head placed atop a computer keyboard, with a message warning fellow bloggers about speaking out.

 5. Floyd 6.June, 2016 napsal:

  I’m a housewife pillola avanafil Top U.S. weapons makers like Lockheed Martin Corp,Boeing Co, Raytheon Co and others have beenanxiously awaiting details of the Pentagon’s four-monthStrategic Choices and Management Review, worried that specificweapons programs might be scrapped to save money.
  buy careprost bimatoprost ophthalmic solution Earlier this week, when news of an agreement first leaked out, the Dairy Farmers of Canada – which represents nearly 13,000 dairy farms in the country – said they were “angered and disappointed” with the Conservative government because the deal will more than double the amount of EU cheese allowed into Canada.

 6. Steve 7.June, 2016 napsal:

  Some First Class stamps desyrel 50 trazodone Katie Holmes and co-star Luke Kirby were getting wet and wild on set of “Mania Days” on May 21, 2013. To beat the heat – and to film a scene for their upcoming flick – the co-stars splashed around in a fountain in New York City. But this isn’t the first time the pair’s been spotted on set …
  pristiq user reviews Obama said there had been “encouraging signs” in recent days, in part because of the U.S. threat of military action to punish Assad for what Washington says was the use of poison gas to kill 1,400 civilians in Damascus on August 21.

 7. Samual 7.June, 2016 napsal:

  What’s the last date I can post this to to arrive in time for Christmas? venlafaxine hcl 150 mg sa cap That’s $10.7 million more than the public advocate’s whole yearly budget! So we will now waste $13 million bucks in order for tens of people to vote in shower stalls that were built for Aristotle, for an office that investigates waste and failings in city agencies. Seriously?
  cheaper alternatives to flonase America has high hopes for what its brightest students can produce. And yes, of course, the American dream is partly about maximizing the entrepreneurial opportunities that our free society and capitalist economy offers. But the American dream isn’t just about personal aggrandizement. What would our Founding Fathers think of America’s brightest students worshiping private jets and Ferrari cars? Don’t forget, our Founding Fathers were willing to pledge their fortunes (as well as their lives and sacred honor) to the cause of building a true democracy and a community of free thinkers. Harvard Business School may need to rethink the values it is passing on and the type of community it is building.

 8. Cooler111 24.June, 2016 napsal:

  Which year are you in? do you need a prescription to buy ventolin
  The device has been compared to the satellite weapon that features in the James Bond movie Golden Eye. In this an electromagnetic beam is fired from a satellite in orbit to disable electronic equipment.
  aciphex coupons online “As refiners get a taste for light sweet crude oil, we thinkthere’ll be some switching back to light sweet from heavy sourbut there’s going to be some price turbulence involved in all ofthat,” he said.

 9. Elvis 12.July, 2016 napsal:

  A packet of envelopes furosemide 20 mg for dogs uk New government mandates for clearing of over-the-counterswaps drove an increase in the company’s cleared swaps business.The volume of rates contracts tripled from the prior quarter to$41 billion in notional value each day, Gill said.

 10. Lazaro 14.July, 2016 napsal:

  I like it a lot clomid pct for sale uk In any case, given the dynamism of the market, calculating the “correct” size or banks would be an impossible task for regulators. And perhaps most importantly, limits on bank size would not resolve the concerns that underlay the “too big to fail” doctrine. Despite its catchy phrasing, “too big to fail” is not purely about size. A small but highly leveraged and interconnected firm can actually present a more serious systemic risk than that of a big bank.

 11. Caden 17.July, 2016 napsal:

  I’d like to change some money cheapest place to buy clomid “We have to have the courage – that is FIFA’s executive committee – to play this World Cup in the winter and to start to work out now what impact this will have on the international calendar,” Blatter said.

 12. Williams 17.July, 2016 napsal:

  The manager buy obagi tretinoin cream online “As the won currency continues to firm, European funds thatare known to be short term have been exiting the market,” saidLee Eun-taek, an analyst at Dongbu Securities. “However, U.S.investors are continuing to purchase local stocks.”

 13. Alphonso 31.August, 2016 napsal:

  We used to work together dioxadren uk
  “This is a very important battle in the long-term war leading up to the 2016 presidential primaries. This is an important moment where different Republicans thrust in the spotlight can demonstrate leadership and the ability to coalesce different factions of the right,” says GOP strategist Brian Donahue.
  fertilaid motility boost uk
  The sisters emphatically answered no when asked if Miriam’s erratic behavior – ignoring cops’ orders to stop, ramming a police car and speeding off at 80 mph with her child  in the car – were to blame for her dramatic death.

 14. Clifford 25.September, 2016 napsal:

  How many more years do you have to go? clarinex generic date Stewart-Haas Racing is allowing Stewart to take the time he needs away from the track, and the team statement indicated the three-time NASCAR champion is taking it week by week
  cheap olanzapine online The five major Dublin public voluntary hospitals have failed to comply with a HIQA recommendation that they should hold their board meetings in public, two years after the health safety watchdog told them they should do so.
  indomethacin 50 mg capsule
  Solo in Kirkland, Washington — where the couple lives — and a message left for her representative weren’t immediately returned.
  buy minocin Figures from the National Cancer Registry of Ireland (NCRI) show that lung cancer is Ireland’s fourth most common cancer, with over 2,000 new cases per year

 15. Miltonrot 30.September, 2017 napsal:

  Hi everyone
  Only for kiwwisk.cz.
  Give me your reviews on:
  viagra 100mg
  [url=https://sexpill.store]viagra pills for sale[/url]
  cheap pills [url=https://sexpill.store]
  viagra warnings
  [/url]
  what happens when a woman takes viagra
  [url=https://sexpill.store]what are the effects of viagra[/url]

  non prescription viagra walmart
  What can you tell about it?
  The pre-eminent component of Viagra is Sildenafil Citrate. Sildenafil belongs to a union of medications called phosphodiesterase category 5 inhibitors. Commonly the remedy is used to study erectile dysfunction (virile impotence). Sildenafil Citrate affects the rejoinder to progenitive stimulation. Using a chemical called nitric oxide it enhances level muscle remission which allows inflate blood well forth into your penis to achieve and take care of erection. Sildenafil Citrate can be used in the interest of pulmonary arterial hypertension treating.

 16. Jasper 1.December, 2017 napsal:

  How much is a First Class stamp? kamagra upustvo za upotrebu STAFFORD, England, July 11 (Reuters) – Grids around theworld are likely to spend about 50 billion euros ($64.3 billion)by 2020 on new equipment to transport power over long distances,including connections to remote renewable energy projects,Alstom estimated.

Přidej komentář


© 2008 Kiwwisk na internetu píše Andrej Kesely | Další odkazy: slevy v českých obchodech