Základy ověřování návštěvnosti domén

napsal admin

September, 2008

Naposledy upraveno: 14.September, 2008

Obsah:

Někteří lidi se mě v minulosti ptali, jaký postup používám ověření návštěvnosti ještě nezaregistrovaných domén. Abych řekl pravdu, používám jen pár nástrojů a postup je jednoduchý, tady jsou:

Alexa traffic rank

Alexa traffic rank je jedním z nejzákladnějším údajem kterým se řídím zda mám či nemám koupit doménu (hlavně když kupuji pro parking). Zároveň je nutno jedním dechem dodat, že ne nejpřesnějším.

Alexa traffic rank

Alexa traffic rank

Na obrázku je vidět, jaký Alexa traffic rank má stránka TopSlevy.cz. Čím je zakroužkované číslo menší, tím je návštěvnost větší, něco jako celkové pořadí stránek na internetu (1. místo překvapivě patří ne Google.com ale Yahoo.com).

Jak se udané číslo dá využít k ověření domén? Trik je v tom, že si můžete nechat ověřit i ještě nezaregistrované domény. Jestli vám Alexa ukáže na nezaregistrované doméně traffic rank, můžete si být jisti, že na dané doméně je nějaký type-in traffic. Empirické pravidlo je, že pokud je hodnota menší než 10 mio., parkovat doménu se vyplatí. Pozor, nefunguje to vždy!

Tip: Alexa vám ukáže i země původu návštěvníků, někdy například .cz doména nemusí lákat jen český trafik.

Statistiky hledanosti Seznam-u

Při hledaní vhodných volných domén na parkování platí jedno pravidlo: uživatelé píší informace všude a to se týká i o URL. To znamená, že průměrný BFU má velkou šanci zadat požadovanou adresu ne do adress baru, ale do formuláře vyhledávání. Schválně, kolik uživatelů hledalo výraz “google” na Seznam-u? Toto je naše šance vydolovat pár informací o požadované doméně navíc:

Statistika hledanosti slov u Seznam.cz

Statistika hledanosti slov u Seznam.cz

Zakroužkované červeným jsou keywordy, které nás zajímají (seznam statistiky řadí abecedně). Jak již bylo zmíněno u Alexa traffic rank-u, toto se dá využít i pro domény, které ještě nebyli zaregistrovány. Když uvidíte ve výsledcích <keyword> s kombinacemi cz a www, můžete si být skoro jisti, že některý uživatelé píšou danou frázy i do standardního address bar-u.

Nevýhoda je, že tímto způsobem nejdou dobře ověřovat mezinárodní domény, protože Seznam má jenom lokální postavení.

Tip: V ČR na rozdíl od Slovenska má dominantní postavení Seznam a ne Google. Ale pro naše doménové spekulantství můžeme použít i Google Keyword Tool, i když pro Českou republiku nejsou udávaná čísla příliš přesná.

Shrnuto a podtrženo

Registrování volných domén jen a jen pro parkování je v tuhle dobu obtížné. Většina dobrých domén je už dávno zabraná a nám co “naskočili do vlaku” později již zůstali jenom drobky. Aby jsme však nekupovali domény naslepo, je tu tenhle návod.

Zmíněné taktiky se dají samozřejmě kombinovat, to znamená, že jestli má doména alexa traffic rank, ukazuje se i na seznamu i v google keyword tool, je na 99,9% jisté, že doména má trafik.

Samozřejmě, metod zjišťování je víc, ale o tom si řekneme až v příštích dílech. Zatím se můžete přihlásit k odebírání novinek pomocí RSS. Děkuji!

pridej.cz

[Kategorie: Domény] [TrackBack URL] [RSS] [RSS(Komentáře)]


Přidej komentář


© 2008 Kiwwisk na internetu píše Andrej Kesely | Další odkazy: slevy v českých obchodech