Bře 07

12 WordPress pluginů pro kvalitní blog

I když standardní instalace WordPress-u obsahuje docela mocné nástroje pro blogování, hlavní výhoda WordPress-u je v jeho rozšířitelnosti doplňky, tzv. pluginy. Standardně se dodává jenom jedno rozšíření, aktivní filtr spamu Akismet. Pojďme se podívat, jaké pluginy používá tento web Kiwwisk.cz, běžící pod systémem WordPress 2.3.3.

Akismet (odkaz)

Je plugin používaný na aktivní filtrování spamu bez toho, aby obtěžoval uživatele obrázky CAPTCHA nebo kontrolními otázkami. Jeho instalace je jednoduch, budete jen potřebovat vygenerovaný klíč ze stránky WordPress.com. Každý den mi zachytí jen na této stránce desítku spamových komentářů, takže spokojenost.

All in One SEO Pack (odkaz)

Zajímavé rozšíření, umožňující pohodlné měnění TITLE a META tagů. Jedná se o základní SEO a instalace plus konfigurace pluginu je otázkou pár minut, takže toto rozšíření doporučuji.

Dagon Design Sitemap Generator (odkaz)

Je rozšíření umožňující pohodlné generování HTML mapy stránek. Příklad můžete vidět zde. Jedná se taktéž o základní SEO, který spolu s XML sitemap umožňuje robotům jako SeznamBot nebo GoogleBot zaindexovat celý váš web bez problémů.

External Links (odkaz)

Rozšíření přidává malé ikonky k odkazům ukazujícím mimo vaši stránku. Vyžaduje trošku větší úsilí na konfiguraci, aby zapadl do vaší WordPress šablony.

FeedBurner FeedSmith (odkaz)

Tento plugin redirektuje každý požadavek na XML RSS feed WordPress-u na stránky FeedBurner-u. FeedBurner používám pro pěkné statistiky týkající se přístupu na můj RSS kanál. Poskytuje aj pěknou ikonku která ukazuje, kolik lidí je přihlášených na můj XML RSS kanál (modrá ikonka v středním sloupci nahoře).

Google XML Sitemaps (odkaz)

Považuji za základní rozšíření každé stránky běžícím na WordPress-u. Za běhu vytváří XML feed (sitemap.xml) který čtou webový vyhledávače a usnadňují jim tak práci. Doporučuji sitemap.xml přidat i do robots.txt.

Search Meter (odkaz)

Rozšíření poskytuje přehledné statistiky kdo, kdy a co vyhledal pomocí formuláře ‚Hledat‘ na stránce. Kdo si libuje ve statistikách a tabulkách, neměl by tento plugin minout

Search Pages (odkaz)

Jednoduché rozšíření, které umožňuje prohledávat i statické stránky (pages) navíc ku klasickým příspěvkům.

Similar Posts (odkaz)

Umožňuje přidat pod příspěvek odkazy na podobné příspěvky na stránce. Někdy se ale „utne“ a nabídne nerelevantní příspěvek. I tak si myslím, že je to užitečný plugin.

Twitter Tools (odkaz)

Umožňuje lehkou integraci mikroblogovacího systému Twitter do WordPress-u. Je to taká blbůstka, kterou mám ale rád, přispívání do Twitter-u vyžaduje pár minut času denně. Výsledek je vidět v boxu ‚Co právě dělám?‘ napravo.

WP-Syntax (odkaz)

S ním umím krásně formátovat zdrojový kód v příspěvcích. Jako interní motor používá GeSHi, který podporuje spoustu jazyků a dialektů. Je to výborný plugin, no vyžaduje zásah do stylů stránky. Další výtkou je, že WordPress při uložení příspěvku zvykne syntax rozhodit (přidá zpětné lomítka nebo ‚ ‚ tam kde netřeba a pod.), takže pozor.

WPG2 (odkaz)

Integruje systém galerie Gallery2 do šablony WordPress-u. Já ho využívám na zobrazení náhodného obrázku z galerie, no jeho využití je rozhodně větší.

Tak, to je zatím vše. Poznáte další a lepší pluginy? Jestli jo, neváhejte a napište je do komentářů, budu se těšit.

3
comments

3 komentáře

 1. Jirka napsal:

  Před časem jsem vytvořil All in One SEO Pack v češtině. Snad pomůže těm, kteří neumí anglicky.

  Jedná se o první verzi, takže případné připomínky uvítám.

 2. Honza napsal:

  výborný plugin-fotogalerie je NextGEN Gallery

 3. Grassazione napsal:

  Pěkný přehled, děkuji moc. 🙂

Reply