Bře 03

Google, GPay a iPhone, začátek konce?

Určitě je vám známo, že Apple, výrobce počítačů Mac a přehrávačů iPod vkročil do mobilního světa ve velkém stylu svým multimediálním zařízením iPhone. Hysterií, kterou tímto krokem Steve Jobs vyvolal není nepodobná davové psychóze.

Apple se zároveň při vývoji telefonu spolčil s Googlem. Google jako dodavatel služeb poskytuje uživatelům iPhone speciální verze vyhledávání, Google Maps, Google Calendar atd.

O čem už však nikdo nehovoří je, že Google si nechal patentovat systém na placení z mobilního telefonu, nazvaný Google GPay. Samo sebou placení skrze mobilní telefon není nic nového, už teď můžete platit za parkování pomocí mobilu, ale Google se nechává slyšet, že GPay je nezávislé na mobilních operátorech a jejich systémech zpoplatnění (něco ve stylu Skype Mobile, který způsobuje vrásky na čele nejednomu mobilnímu operátoři).

Konkurent Google, PayPal, spustil podobnou službu před rokem, no zatím se příliš neprosadila. Zato Google pomocí svého partnerství s Apple a jejím iPhone, pomocí svého nového frameworku pro mobilní zařízení Google Android, systému placení Google Checkout a monopolního postavení ve světě vyhledávání protlačit toto řešení jako standardní způsob placení pro jednadvacáte století a nahradit nebo aspoň omezit používání kreditních katet.

Je iPhone a Google Android začátek něčěho většího? A nebo je to začátek konce? Protože když se to Googlu podaří prosadit, bude tak kontrolovat obchodování nejen internetu od samého začátku (vyhledávání) až po konec (placení).

0
comments

Reply