Úno 09

Mé (zatím malé) zkušenosti s provizními systémy v ČR

Už to bude pomalu měsíc, co jsem začal podnikat na internetu. Jako hlavní činnost jsem si vybral provizní (affiliate) systémy.

Co to je?

Pro nezasvěcené, jedná se o druh reklamy, v zahraničí nazývaný CPA, Cost Per Action. Akcie může být různá, ale většinou se jedná o prodej zboží anebo přivedení uživatele na stránku obchodu. Z této akce dává obchodník určitou provizi, od toho je slovní spojení „provizní systém“. Provize může být fixní (napr 30 Kč za nákup), nebo variabilní (4 % z celkové ceny nákupu).

Proč chci vydělávat na provizních systémech?

Protože si myslím, že mít přehled o novinkách, změnách v produktech a nabídce obchodů zapojených do provizního systému a celkově mít přehled o dění na internetu a v „reálném životě“ přinutí člověka být v stále ve střehu a nezaspat.

Jaká je situace v ČR?

Z mého, zatím nezkušeného pohledu, vidím situaci takhle:  v Česku neexistuje síť, která by agregovala affiliate programy firem. Proto je člověk nucen obcházet e-shopy „ručně“, co je vyčerpávající. Samotné implementace affiliate systémů jsou z mého pohledu nekonzistentní a většina obchodů neposkytuje dostatek informací pro nějakou lepší optimalizaci kampaně. Za první vlaštovku se dá považovat více-méně kompletní seznam Českých affiliate programů na Webtrh-u.

Na sítě v štýle Commision Junction si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. To se však dá říct aj o podpoře provizních systému ze strany prodejců.

1
comments

1 comment!

  1. Miki napsal:

    Mrknete taky na katalog http://1affiliate.cz/ 😉

Reply