Čvn 29

Nový systém přidělování TLD domén anebo bouře ve sklenici vody

Tak ICANN se nám rozhodl trochu pozměnit pravidla vytváření „top level domén (TLD)„. A abych byl přesný, tak ne trochu a až moc…

Jak všichni víme, ve světě domén kraluje neohroženě .com TLD. ICANN se ve své nekonečné moudrosti rozhodl, že podřeže pod .com větev a dovolí za mírný poplatek ( 100 000 $ a víc) registrovat své vlastní TLD domény. Co to pro obyčejného domainera znamená? Můj odhad trhu je následující:

 • dočasný pokles cen prémiových .com domén (ve stylu napr. hotels.com)
 • na nově registrovaných TLD nic nevznikne (anebo velmi málo) a aby byla TLD úspěšná, potřebuje mít pevné základy
 • lidé budou novými TLD zmateni, drtivá většina lidí nechápe princip TLD a automaticky zadává .com (nebo .cz v našich zeměpisných šířkách)
 • když jsou lidé zmateni, zadají automaticky .com
 • růst .com do ještě větších astronomických sfér

Do reklamy .com domén už firmy nacpali příliš moc peněz, nedokážu si představit firmu, která to myslí s podnikáním na internetu vážně aby neměla zaregistrovanou .com variantu. Těžko budete obyčejnému člověku vysvětlovat, že má zadat do exploreru www.autobazar. Většina lidí zadá www.autobazar.cz protože to už tak dělá roky a je to přirozenější. Zaregistruje si Coca Cola .coke TLD? Proč by to dělala, nemá to smysl…

Co tím teda ICANN sleduje?

Podle mého názoru chce jen vydolovat od nic netušících (=nováčků) domainerů ještě nějaké ty dolary. Každopádně, obyčejný domainer na novou registraci TLD nedosáhne (velký vstupní poplatek) a pro velké hráče to nemá smysl. .COM tu s námi ještě nějaký ten pátek zůstane.

2
comments

2 komentáře

 1. Tom@S napsal:

  Sam som velmi zvedavy ako sa to bude vyvijat. Osobne predpokladam po zavedini nejake dalsiej tld vybrakovanie top variant pre spekulantov a potom par pre weby nic extra po vzoru .asia.
  Co sa tyka com to je zrejme hlavna pricina zavedenia tychto zmien. Ako icann sam priznava vsetky dobre domeny su uz fuc a tak chcu spravit takuto moznost, osobne si myslim ze tak len posilnia .com ako naj domenu pretoze ostatne skoncia ako odpad. Mozno ze na zaciatku to bude vyzerat naopak ale casom si myslim ze com zase posilni.

 2. Petr napsal:

  Neustale nekde ctu jak bez .cz nemuzes podnikat na ceskem netu, bez .com to nejde globalne. Myslim, ze tento blok je hlavne v hlavach webmasteru a nacpali jim to tam velci domenovi investori. Internetova gramotnost jde velmi rychle dopredu a uzivatele se dobre prispusobuji. Dovedu si pomerne jednoduse predstavit, ze za par let se budou bezne pouzivat TLD jako .praha, .morava, .strojirenstvi, .pekar — Neni to tolik let v minulosti, kdy pro mne byl ten kdo mel jednu domenu 2 radu velky frajer, dnes je bezne vlastnictvi desitk / stovek domen — Pod podobnym uhlem se divam na soukrome TLD.

Reply