Lis 28

Elementární pravidla při výběre domény

Rok se nám chýlí ke konci a práce namísto aby ubývalo tak naopak přibývá. Musím se naučit efektivně využívat čas, co se mi až tak nedaří. Holt, nejsem zvyklý sám si přidělovat práci tak se to musím učit za pochodu.

Dnes jsem náhodou objevil příspěvek na fóre domainer.sk. Ten mě vlastně nakopnul k psaní tohohle článečku.

Autor příspěvku uvádí, že spustil vlastní projekt – blog o vaření a receptech. Téma je to vděčná a populární, vždyť když náhodou zabloudíte do knihkupectví tak minimálně půlka jsou jenom kuchařky. Autor může, když se bude snažit a psát pravidelně, získat velkou návštěvnost a z toho plynoucí příjmy z reklam (kontextová reklama, affiliate, prodej odkazů, reklamní články…). Budoucnost je růžová…, až na jednu věc.

Autor se dopustil základní školácké chyby začínajícího „podnikatele na internetu“. Pro slovenský (český…) projekt si nezvolil národní doménu, ale doménu všeobecní – com. A co je ještě horší, národní doména je už zabraná, takže autor nemá ani možnost si ji koupit.

Proboha proč?

Když bude projekt úspěšný, autor může počítat se stovkami, tisícky uživatelů denně. Při takovýmhle objemu traficku už začínají do hry vstupovat faktory jako type-in traffic a branding. Majitel zaregistrované národní domény se určitě potěší, když mu najednou stoupne návštěvnost jenom kvůli tomu, že projekt běží na .com doméně. Tímto vlastně posíláme uživatele ke konkurenci – jen si běžte!

Proto rada: Vždy, vždy, vždy pro trochu seriozní český projekt .cz doménu + identickou .sk a .com. Domény .sk a .com přesměrovat na .cz. To jisté platí i pro slovenské projekty. Netřeba zapomínat ani na pomlčkové varianty při víceslovných spojeních a základní překlepy. Těch pár korun za roční poplatky za to stojí. V dlouhodobém běhu, co určitě budování internetového projektu je, se ušetří spousty peněz na „ztracených“ uživatelích. Protože na internetu platí návštěvník = €€€ !

1
comments

1 comment!

  1. extrem1sta napsal:

    Myslím, že u té .com koncovky bude problém. Ale je pravda, pokud je volná .com koncovka a cz taky, tak je nejlepší regnout obě;-)

Reply