Bře 12

Whitespace, programovací jazyk pro další tisíciletí

Základním pravidlem, které podle mých zkušeností platí na 110% je, že kód se raz napíše, ale čte se ne 10 ale 100 krát znovu. Programátoři v jazycích (nejen) C a C++ mají tendenci psát prasácký kód, kterému rozumějí jen oni sami, aj to jen pár dní v roku při záhadné konstelaci Merkuru a Venuše.

Vela šikovných hlaviček si z tímto problémem lámalo hlavu a postupně přicházelo s novými a novými jazyky. Takto přišel Perl (ehm..), Java, Ruby a Python. Podle mého názoru, každému z těchto jazyků něco chybí (je lepší říct, že mají něco navíc). Perlu se odvažuji říct už nikdo ze současných programátorů nerozumí, Java má zas ty kudrnaté závorky, Python je zas příliš explicitní jazyk, i když se v blíží k cíli srozumitelnosti nejblíž.

Proto Britský programátoři přišli s revoluční ideou: vyvinuli programovací jazyk Whitespace, který nerozptyluje oko programátora zbytečnými závorkami, středníky a podobně. Kód je samovysvětlující a lehce se čte.

Pár příkladů je uvedeno na domovské stránce (nezapomeňte stlačit CTRL+A pro syntax highlighting):

Výhody jsou jasné. Jednoduchý zápis a zvýrazňování syntaxe (CTRL+A), zbytečně nerozptyluje uživatele závorkami a bloky kódu.

Na závěr jediná výtka, ještě se nenašel dobrovolník, který by portoval tento skvělý jazyk na platformu Windows a i knihovny trocha zaostávají za konkurenčními jazyky.

4
comments

4 komentáře

 1. sh napsal:

  S Perlem nemáš pravdu, pravda pro programátora má asi zenit za sebou(sic na něm funguje většina top content stránek na internetu), ale rozumí mu víc lidí než ruby.

  Hlavně pro administrátory je dneska jakýmsi standardem jelikož je to nejefektivnější jazyk pro zpracování textu potažmo automatizaci – navíc v každé distribuci je už v základu narozdíl od Ruby a Pythonu.

 2. admin napsal:

  to sh: Perl ma svoje dni uz zratane. „Pomohlo“ tomu nasil a bez konceptu naimplementovane aspekty objektoveho programovani, nekonecne cekani na Perl 6 jako na spasitele.
  Budoucnost ani tak nevidim v Ruby jako v Python-u, na tom jazyku je poznat, ze ho navrhuje muz s dlouholetou praxi.

  Ale na zaver: nech si programuje kazdy v tom, co je pronho pohodlny 🙂

 3. sh napsal:

  Haha, no hlavne ze objekty jsou ukradeny z Pythonu :)))

  To mi privadi k myslence, ze vis moc malo na to abys mohl vynaset soudy o Perlu 😛

 4. admin napsal:

  to sh:
  o perlu toho vim jen ze skolskych lavic (dikibohu? :-))

  A priznam se, ze i kdyz je v Python velmi dobre implementovane objekty (metaclassy, operatory __init__ a __new__ …), nevyuzivam toho. Pisu prasackej C-style kód ve stylu „Job Done“

Reply