Led 31

Kevin Ham, doménový král

Určitě jste o něm slyšeli, Kevin Ham, muž co ovládá internet…Že je to nesmysl? Internet přeci ovládá Google a ne nějaký Kevin. Proberme jsi to však všechno popořadě.

Kevin Ham - muž co ovláda internet

Kevin Ham začal s doménovým biznisem už v internetovém pravěku. Na začátku se živil tak, že nabízel registraci domén za symbolický poplatek. Jenže v čase krachu internetové bubliny v roce 2000, začali expirovat domény v hojném počtu. Network Solutions, v tom čase jediný registrátor domén .com publikoval updatnutý „root zone“ soubor dva krát za den a ještě navíc nebylo poznat, kdy domény expirují. Kevin Ham však empiricky vypozoroval, že expirace nastane 5 až 6 den o půlnoci západního času v USA. Vybavený touto exkluzivní informací se mu podařilo zaregistrovat stovky a stovky velmi zajímavých doménových jmen.

Na začátku roku 2002, Kevin Ham zarábal už 1 milion USD ročně na parkování domén.

No v tom čase přišel Kevin Ham s geniálním nápadem:

Kamerun, malá africká země (18 milionů obyvatelů) měla v tom čase jenom 167 000 počítačů. Jako většina domainerů i Kevin uviděl možnost zaregistrování lukrativních domén s kamerunským TLD .cm (například Google.cm, Amazon.cm…). To by samo o sobě nebyl tak geniální nápad, ale Kevin se jediný zhostil příležitosti a uzavřel exkluzivní dohodu s Kamerunskou vládou: kamerunská vláda vložila wildcard (*) záznam do svého DNS který přesměruje každý dotaz na stránku s reklamami Agoga.com. (původní záznamy zostali samozřejmě zachovány).

Tento krok je taký inovativní ve své podstatě (schválně si skuste napsat do prohlížeče jakoukoliv adresu končící na .cm), že si ho nechal Kevin Ham patentovat a už rokuje s vládami jiných zemí:

  • Kolumbia (.co)
  • Omán (.om)
  • Nigérie (.ne)
  • Etiopie (.et)

A můj názor na věc? Jsem rád, že v čase internetu a tuny informací které se šíří rychlostí blesku je ještě prostor pro tahy takého kalibru, jaký dosáhl Kevin.

Původní zdroj: http://domainnameceo.com/kevin-ham-the-man-who-owns-the-internet/

2
comments

2 komentáře

  1. […] jsem psal článek o doménovém magnátovi Kevinu Hamovi watch twisted in divx . Samozřejmě, to co dokázal on už jen tak jednoduše nikdo nezopakuje, […]

  2. duga.cz napsal:

    jednoduše ne ale vždy se někdo najde s novým nápadem 🙂

Reply